Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Güreş Federasyonu ve Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mehmet Akif Pirim U15 Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası, Rize Yeni Şehir Spor Salonu'nda 52 ilden gelen yaklaşık 680 sporcunun katılımıyla sona erdi. 

Eleme müsabakalarının ardından yapılan yarı finallerle sporcular adını finale yazdırdılar. Kıyasıya mücadelenin olduğu final müsabakalarında kazananlar altın gümüş ve bronz madalyalarını Rize Valisi Kemal Çeber, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu. Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız ve turnuvaya adı verilen Mehmet Akif Pirim'den aldı. 

Rize Valisi Kemal Çeber yaptığı konuşmada, her bir vatandaş gibi kendisinin de güreşi çok yakından takip ettiğini söyledi.
Güreşte ne durumda oldukları her zaman sorduğunu ifade eden Çeber, "Bize soruyu sorduranda bizim geçmişimiz, örfümüz, adetimiz ve inançlarımızdır. Bu toprağın özünü bu sporda kendisini bulmuş olmasıdır." dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ise, Türk güreşinde çok büyük katkıları olan, hakkı ve emeği olan olimpiyat şampiyonlarını isimlerini tekrardan yaşatmak ve onları gençlerle buluşturmak istediklerini belirtti.

2023 yılında başlayan bütün Türkiye Şampiyonalarına şampiyonların isimlerini verdiklerini kaydeden Eroğlu, "Rize olunca da akla olimpiyat şampiyonu Mehmet Akif Pirim gelir. Mehmet Akif Pirim'in ismini yaşatmak ve gençlere tekrardan hatırlatmak için kendisinin adını verdik. Biz istiyoruz ki bu değerlerin yaşarken değer verildiklerini anlasınlar." diye konuştu.

Mehmet Akif Pirim de, genç sporculara seslenerek, şunları söyledi:
"Hedeflerim ve inancım vardı. Genç kardeşlerimiz lütfen hayal kurun, inanın, çalışın ve güvenin. Başarı fedakarlıkla oluyor. Bence en güzel zamanlarınız sporun zor şartlarında geçecek ama bittiği vakit şampiyon olduğunuz zaman iyi ki yapmışım diyeceksiniz. Ben bunu yaşadım ve yaşadığım için mutluyum."